
Od chwili złożenia pozwu o rozwód do wydania przez sąd orzeczenia mogą upłynąć cztery miesiące, a równie dobrze nawet kilka lat. Co wpływa na długość postępowania rozwodowego i czy w Polsce możliwy jest szybki rozwód? Wyjaśniamy, od czego zależy tempo postępowania i co zrobić, by przyspieszyć uzyskanie wyroku.
Spis treści:
- Co musi zawierać pozew rozwodowy?
- Rozwód z orzeczeniem o winie i bez orzekania winy
- Szybki rozwód - co jeszcze zrobić, by przyspieszyć postępowanie?
- Szybki rozwód. Czy można samodzielnie napisać pozew rozwodowy?
Czy w Polsce możliwy jest więc szybki rozwód? Tak. O ile na obłożenie sądów rozwodzący się małżonkowie nie mają wpływu, to mogą podjąć decyzję, która bardzo przyspieszy orzeczenie rozwodu. To wniesienie o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Dzięki temu oczekiwany wyrok może zostać ogłoszony już na pierwszej rozprawie.
Co musi zawierać pozew rozwodowy?
Rozwód może zostać orzeczony ze wskazaniem winy jednego z małżonków lub bez orzekania o tym, który z partnerów odpowiada za rozpad związku. Możliwy jest także wariant, w którym oboje małżonkowie są uznani za winnych rozpadu związku.
W pozwie rozwodowym trzeba wskazać, czy powód domaga się orzeczenia rozwodu ze wskazaniem winy czy bez. Niezależnie od żądania, pozew zawiera:
- tytuł: „Pozew o rozwód" albo „Pozew rozwodowy",
- oznaczenie sądu, do którego wnoszony jest pozew,
- oznaczenie stron wraz z adresami, tak by sąd mógł przesłać pozew drugiemu małżonkowi,
- określenie żądania, czyli sformułowanie, że powód domaga się orzeczenia rozwodu,
- opisanie okoliczności uzasadniających żądanie,
- wskazanie dowodów i ewentualnie świadków, którzy mają zostać powołani,
- informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia,
- załączniki,
- podpis wnoszącego pozew,
- numer PESEL powoda, pozwanego nie jest konieczny,
- należy załączyć akty stanu cywilnego takiego jak odpis zupełny aktu małżeństwa, odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci małżonków,
- dowód uiszczenia stałej opłaty sądowej w kwocie 600 zł płatnej na rachunek sądu właściwego do rozpoznania sprawy czyli sądu okręgowego właściwego miejscowo dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.
Ponadto należy wykazać, że zaistniała pozytywna przesłanka rozwodu (zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków) oraz że nie ma negatywnej przesłanki rozwodu. Negatywnymi przesłankami są:
- sytuacja, w której wskutek ustania małżeństwa ucierpieć mogłoby dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
- sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego,
- brak trwałego i zupełnego rozkładu pożycia jako przeszkoda do orzeczenia rozwodu,
- żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa.
Istnienie przesłanek negatywnych uniemożliwia orzeczenie rozwodu.
Rozwód z orzeczeniem o winie i bez orzekania winy
Wniesienie o rozwód bez orzekania o winie przyspieszy orzeczenie rozwodu, gdyż sąd nie musi badać, czy rzeczywiście zaistniały okoliczności uzasadniające winę jednej ze stron. Przy rozwodzie bez orzekania o winie małżonkowie nie udowadniają, kto jest winny rozpadu małżeństwa. To rozwiązanie jest polecane partnerom, którzy są zgodni co do tego, że dalsze trwanie w związku nie ma sensu i chcą go pokojowo zakończyć.
Aby złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie, małżonkowie muszą być zgodni co do decyzji o rozstaniu oraz podziału majątku. Sąd może orzec rozwód nawet na pierwszej rozprawie.
Konsekwencje rozwodu bez orzekania o winie. Alimenty
Należy pamiętać, że orzeczenie rozwodu bez wskazywania winnego wiąże się z pewnymi konsekwencjami dotyczącymi alimentów od byłego partnera.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie zasądzenie alimentów jest możliwe tylko w sytuacji, gdy jeden z małżonków znalazł się w niedostatku. Niedostatek to sytuacja, w której jego dochody nie wystarczają do pokrycia podstawowych potrzeb życiowych. Jeśli sąd uzna, że alimenty są zasadne, to i tak zasądzi je tylko na maksymalnie 5 lat, licząc od dnia orzeczenia rozwodu.
W szczególnych sytuacjach sąd może wydłużyć ten termin, ale co do zasady -- istnieje pięcioletnie ograniczenie.
Rozwód bez orzekania o winie a dzieci
Orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie nie ma wpływu na relację rodziców z dziećmi ani na obowiązek alimentacyjny. O ile alimenty na byłego małżonka są ograniczone w czasie, to już alimenty na dzieci muszą być płacone do momentu, w którym dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W razie potrzeby ich wysokość może zostać podniesiona lub obniżona. Ten drugi scenariusz może mieć miejsce w sytuacji, gdy z powodu choroby lub innych niezawinionych okoliczności rodzic nie może płacić świadczeń w dotychczasowej wysokości.
Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku
Podział majątku wspólnego nie jest w żaden sposób zdeterminowany przez to, czy strony dążą do rozwodu z orzeczeniem o winie czy też nie chcą przypisywać winy żadnemu z nich.
Do wspólnego majątku mają prawo w takim samym stopniu małżonek winny rozpadu związku, jak i ten, który nie ponosi winy.
Można domagać się podziału majątku w pozwie rozwodowym, ale sądy rzadko godzą się na to. W praktyce podział majątku następuje w oparciu o odrębny wniosek.
Szybki rozwód - co jeszcze zrobić, by przyspieszyć postępowanie?
Rezygnacja z orzekania o winie nie jest jedynym sposobem, by przyspieszyć wydanie wyroku. Procedury przeciągają się, jeśli partnerzy nie są zgodni co do swoich oczekiwań. Aby sąd nie musiał wyznaczać kolejnej rozprawy, małżonkowie zdeterminowani, by szybko się rozwieść, powinni zawczasu omówić najważniejsze kwestie -- a te dotyczą przede wszystkim opieki nad małoletnimi dziećmi.
Małżonkowie mogą skorzystać z mediacji. Prowadzone są przez wykwalifikowanego mediatora, którego zadaniem jest stworzenie przestrzeni, w której małżonkowie będą mogli dojść do porozumienia co do tego, jak rozwiązać różne kwestie związane z zakończeniem związku. Mediacje nie są jednak obowiązkowe i nie można nikogo zmusić do udziału w nich. Małżonek odmawiający zgody na udział w mediacjach nie musi się też obawiać, że z tego powodu usłyszy mniej korzystny dla siebie wyrok.
Małżonkowie mogą opracować również rodzicielski plan wychowawczy. Jest to pisemne porozumienie, w którym określają najważniejsze kwestie związane z małoletnimi dziećmi. Postanowienia dotyczą m.in. miejsca zamieszkania dzieci, sposobu finansowania ich wykształcenia i rozrywki, tego, gdzie dzieci będą spędzały święta, wakacje i weekendy. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
Szybki rozwód. Czy można samodzielnie napisać pozew rozwodowy?
Nie ma obowiązku korzystania z usług pełnomocnika w procesie rozwodowym. Osoba chcąca wnieść pozew -- lub partner, który go otrzymał i ma czas na wniesienie odpowiedzi na pozew -- może samodzielnie sformułować pismo i podejmować działania prawne przed sądem. Wzory pism można znaleźć w internecie. Wiąże się z tym jednak ryzyko przeoczenia jakichś ważnych kwestii, które mogą rzutować na wyroku. Profesjonalny pełnomocnik ma doświadczenie w pisaniu pism procesowych i występowaniu przed sądami i zadba o poszanowanie interesów swojego klienta. Wie również, w jaki sposób zapewnić szybki rozwód.