Czym są alimenty według adwokata?
Alimenty to regularne obligatoryjne świadczenia na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczanie środków na utrzymanie, a w miarę potrzeby także środków na wychowanie.
Popularnie kojarzy się alimenty z obowiązkiem świadczenia na małoletnie lub studiujące dzieci, w sytuacji gdy rodzice są rozwiedzeni lub nigdy nie mieszkali razem. Osób, które mogą liczyć na wsparcie w postaci alimentów, jednak jest więcej. Do świadczeń alimentacyjnych obowiązani są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo, przy czym krewni bliższego rzędu są zobowiązani przed krewnymi dalszego rzędu. Czasami w razie rozwodu jeden z byłych małżonków musi płacić alimenty na rzecz byłego partnera. Będzie tak na przykład w sytuacji, gdy zostanie on uznany za stronę ponoszącą wyłączną winę za rozpad małżeństwa.
Alimenty na dzieci
Obowiązek alimentacyjny został uregulowany w osobnym dziale Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tj. w przepisach artykułów 128 do 1441. Obowiązek alimentacyjny oznacza obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, który obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Oboje rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem swoich dzieci, które jeszcze nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.
Wyjątkiem może być sytuacja, gdy dziecko dysponuje majątkiem, a uzyskiwane z niego dochody pokrywają koszty związane z jego utrzymaniem i wychowaniem. Samo uzyskiwanie przez dziecko dochodów nie prowadzi więc do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego rodziców – byłaby to kara za samodzielność i gotowość nastolatka do pracy. Jest to jednak sytuacja rzadka, bo niewielu młodych ludzi otrzymuje za pracę dorywczą wynagrodzenie, które umożliwia mu opłacenie codziennych wydatków.
Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, ale wyłącznie względem dziecka, które osiągnęło pełnoletność, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań, by się materialnie usamodzielnić. W większości przypadków obowiązek alimentacyjny wygasa z chwilą ukończenia przez dziecko szkoły średniej – chyba że podejmuje/kontynuuje studia.
Należy pamiętać, że w sprawach o alimenty sąd dokładnie bada sytuację majątkową i rodzinną obu stron. Bierze pod uwagę okoliczności, które uniemożliwiają płacenie alimentów w wysokości oczekiwanej przez uprawnionego (na przykład fakt, że rozwiedziony ojciec założył drugą rodzinę i ma na utrzymaniu dwoje dzieci z nowego związku). Inną zasadą jest z kolei to, że dzieci mają prawo żyć na takim poziomie jak rodzice. Jeśli więc rozwiedziony ojciec zarabia bardzo dobrze, to będzie musiał płacić wyższe alimenty niż rodzic, który zarabia niewiele ponad najniższą krajową. Nasi adwokaci analizują sytuację majątkową i rodzinną obu stron. Dzięki temu potrafią oszacować, na jakie alimenty będzie mógł liczyć klient.
Nasza Kancelaria w Łodzi służy wsparciem na każdym etapie postępowania w sprawie alimentów. Zachęcamy do kontaktu.