Zniesienie współwłasności

Sprawy rodzinne

Zniesienie współwłasności

Współwłasność to sytuacja, w której kilka osób jest współwłaścicielami (ma udziały) nieruchomości lub składnika majątku, np. samochodu. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku dziedziczenia lub wspólnego zakupu przez co najmniej dwie osoby. W praktyce współwłasność może prowadzić do konfliktów, bo współwłaściciele różnie widzą korzystanie z danej rzeczy albo chcą stać się jej wyłącznymi właścicielami.

Zakończeniu takiej kłopotliwej sytuacji służy zniesienie współwłasności.

Na czym polega zniesienie współwłasności?

Zniesienie współwłasności to proces, w ramach którego współwłasność nieruchomości (działka, mieszkanie, dom) lub ruchomości (maszyny rolnicze, samochód) jest przekształcana w wyłączną własność jednego lub kilku dotychczasowych współwłaścicieli lub następuje podział majątku pomiędzy nich.

Można wskazać na trzy podstawowe sposoby zniesienia współwłasności:

  1. podział fizyczny rzeczy,

  2. przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych,

  3. sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży.

Kodeks cywilny przewiduje następujące sposoby zniesienia współwłasności:

  • Porozumienie współwłaścicieli – nie angażuje się sądu, bo współwłaściciele samodzielnie ustalają sposób podziału mienia. Może to być podział fizyczny albo przyznanie własności rzeczy jednemu z nich z obowiązkiem spłaty pozostałych dotychczasowych współwłaścicieli.
  • Sprzedaż mienia i podział uzyskanych środków – wchodzi w grę, gdy współwłaściciele nie mogą porozumieć się w temacie podziału lub żaden z nich nie chce stać się wyłącznym właścicielem mienia. Sprzedaż wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli.
  • Sądowe zniesienie współwłasności – jeżeli współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia, każdy z nich może wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności. Sąd decyduje o sposobie zniesienia współwłasności biorąc pod uwagę charakter mienia oraz interesy współwłaścicieli.

Adwokat zniesienie współwłasności – Łódź

W razie sporu współwłaścicieli zniesienie współwłasności może się okazać skomplikowanym procesem. Warto skonsultować się z adwokatem, który zadba o to, by podział majątku w maksymalnym stopniu uwzględnił interesy jego klienta. Najbardziej optymalnym sposobem jest podział majątku bez udziału sądu: doświadczony pełnomocnik pomoże przeprowadzić proces tak, by uniknąć konfliktów.

W procesie podziału majątku najważniejsze jest unikanie konfliktów między współwłaścicielami. Adwokat – jako osoba spoza tego grona, a do tego mający doświadczenie w tym temacie – może pomóc dojść do porozumienia, które zadowoli wszystkich zainteresowanych.

Podział majątku może zostać przeprowadzony szybko i bez ryzyka naruszenia relacji rodzinnych. Zachęcamy klientów z Łodzi i okolic do nawiązania kontaktu. Prawnicy naszej Kancelarii zapoznają się ze sprawą i zarekomendują najbardziej optymalne kroki dla przeprowadzenia podziału majątku.


Kontakt
dobry prawnik i skuteczny adwokat z łodzi

Łukasz
Kwiatkowski

Dobry Prawnik / Skuteczny Adwokat

Adres

ul. 6 Sierpnia 74/2 | 90 - 646 Łódź