Podział majątku

Sprawy rodzinne

Podział majątku

Wyrok rozwodowy otwiera drzwi do podziału majątku wspólnego stron, czyli składników majątkowych, które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa i nie zostały objęte rozdzielnością majątkową. Często zdarza się, że byli małżonkowie nie umieją porozumieć się w kwestii podziału majątku i procedura może trwać nawet kilka lat, co wiąże się z dużym stresem i ogranicza możliwość planowania przyszłości. Aby usprawnić proces, warto skorzystać z pomocy pełnomocnika.

Podział majątku – oferta naszej kancelarii


  1. Nasza kancelaria podejmuje się przygotowania wniosku o sądowy podział majątku. Jest to podstawowy dokument, na bazie którego może dojść do podziału.

  2. Reprezentujemy klienta w sądzie. Warto mieć na uwadze, że w postępowaniu sąd rozstrzyga nie tylko o podziale majątku, ale może też zdecydować o zwrocie wydatków przekazanych z majątku wspólnego na konto osobiste jednego z byłych partnerów.

  3. Obecność profesjonalnego pełnomocnika, który w razie potrzeby podejmie się negocjacji z drugą stroną oraz zareaguje na propozycję niekorzystne dla swojego klienta, zwiększa szanse na pozytywne zakończenie sprawy.

Kontakt
dobry prawnik i skuteczny adwokat z łodzi

Łukasz
Kwiatkowski

Dobry Prawnik / Skuteczny Adwokat

Adwokat przy podziale majątku – w czym może pomóc? 

  1. Udział adwokata w procesie gwarantuje dotrzymanie wszelkich wymaganych przez obowiązujące prawo procedur.

  2. Sprawy majątkowe mogą być zawiłe – wspólne kredyty, współwłasność nieruchomości, działki rekreacyjnej, samochodu. Adwokat wyjaśni klientowi zawiłości spraw majątkowych i zaproponuje rozwiązania, które najlepiej ochronią jego interesy.

  3. Pełnomocnicy stron mogą kontaktować się między sobą, przygotować ustalenia i dopiero wtedy zaprezentować je swoim klientom. To korzystne dla byłych małżonków, zwłaszcza jeśli po rozwodzie chcą do minimum ograniczyć kontakty.

Jeśli klient nie jest zadowolony z rozstrzygnięcia w przedmiocie podziału majątku, przysługuje mu prawo do złożenia apelacji. Moja kancelaria w Łodzi podejmie się przeprowadzenia wszystkich działań związanych z odwołaniem.

FAQ:

Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

W skład majątku wspólnego, który będzie podlegać podziałowi po rozwodzie, wchodzą w szczególności:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • dochody z majątku wspólnego oraz z majątku osobistego każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
  • przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej ze środków pochodzących z majątku wspólnego,
  • akcje i udziały w spółkach kapitałowych nabyte w trakcie trwania wspólności ze środków pochodzących z majątku wspólnego,
  • prawo najmu mieszkania nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej.

W jaki sposób przebiega podział majątku wspólnego?

Podział majątku wspólnego może nastąpić w sposób dwojaki: na mocy decyzji sądu albo umownie, w drodze porozumienia zawartego między małżonkami.

Omówmy oba te warianty:

  1. Umowny podział majątku może zostać przeprowadzony w drodze umowy pozasądowej lub umowy zawartej przed sądem w formie ugody. Ugodę taką można zawrzeć przed sądem w postępowaniu nieprocesowym albo pojednawczym, w postępowaniu mediacyjnym lub w postępowaniu przez sądem polubownym.
  2. Sądowy podział majątku wspólnego może nastąpić na mocy orzeczenia wydanego przez sąd w postępowaniu nieprocesowym lub w postępowaniu procesowym (przy okazji orzekania rozwodu, unieważnienia małżeństwa lub separacji) albo na mocy orzeczenia wydanego przez sąd polubowny.

Czy można podzielić majątek wspólnym przy rozwodzie?

Art. 30 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje, że sąd może w wyroku rozwodowym, na wniosek jednego z małżonków, podzielić majątek wspólny, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Podziałowi majątku towarzyszą jednak z reguły duże emocje i trudno o porozumienie skonfliktowanych małżonków, więc z reguły procedura jest przeprowadzana już po orzeczeniu rozwodu.

Adres

ul. 6 Sierpnia 74/2 | 90 - 646 Łódź