Tymczasowe aresztowanie

Prawo aresztowania

Tymczasowe aresztowanie

Tymczasowe aresztowanie, choć nie jest sytuacją błahą, nie zamyka podejrzanemu drogi do obrony. Ma on prawo do kontaktu z obrońcą, prawo do odwołania się od postanowienia o tymczasowym aresztowaniu oraz prawo do wniesienia skargi na warunki przetrzymywania w areszcie.

Ważny jest szybki kontakt z adwokatem. Obrońcę może wybrać bliski podejrzanego, a przy pierwszym spotkaniu podejrzany podpisuje pełnomocnictwo dla obrońcy.

Obecność adwokata, który w odpowiedni sposób doradzi podejrzanemu oraz zadba o przestrzeganie wszystkich procedur, może mieć kluczowe powodzenie dla zwolnienia klienta z aresztu. Pamiętajmy, że z reguły aresztowanie jest zaskoczeniem dla podejrzanego i utrudnia mu racjonalne myślenie i podejmowanie rozsądnych działań.

Dlaczego warto powierzyć adwokatowi prowadzenie działań w obronie podejrzanego?

  • Prawo do rzetelnej obrony jest fundamentem procesu karnego. Adwokat reprezentuje interesy podejrzanego i dba o jego prawa od chwili ustanowienia obrony.
  • Adwokat zbiera niezbędne dokumenty i dowody, które będą potrzebne w sprawie karnej. Przebywając w areszcie, podejrzany nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie.
  • Zadaniem adwokata w procesie karnym jest szukanie nieścisłości w zeznania świadków i dokumentach, które potwierdzą brak winy jego klienta.
  • Adwokat pomaga klientowi przygotować się do przesłuchania. Ćwiczy z nim pytania i odpowiedzi i wskazuje, w jaki sposób może oczyszczać się z zarzutów.
  • Adwokat reprezentuje klienta w procesie karnym: kwestionuje dowody, przesłuchuje świadków, wnosi o powołanie biegłych.
  • Adwokat może wnosić o zwolnienie za kaucją z aresztu.

Zachęcamy osoby aresztowane lub ich bliskich do jak najszybszego nawiązania kontaktu z nasza Kancelarią. Adwokat bezzwłocznie spotka się z klientem w areszcie śledczym i rozpocznie prowadzenie działań. Czas ma tu duże znaczenie.

Kontakt
dobry prawnik i skuteczny adwokat z łodzi

Łukasz
Kwiatkowski

Dobry Prawnik / Skuteczny Adwokat

Czym jest areszt tymczasowy?

Areszt tymczasowy jest jednym ze środków zapobiegawczych i może być stosowany tylko w ściśle określonych w Kodeksie karnym przypadkach. Orzeka go sąd na wniosek prokuratora w sytuacji, gdy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych czynów. W posiedzeniu sądowym w przedmiocie zastosowania aresztu tymczasowego udział bierze podejrzany wraz ze swoim obrońcą – wybranym samodzielnie lub przydzielonym z urzędu.

W postanowieniu w przedmiocie tymczasowego aresztowania sędzia musi uzasadnić, dlaczego nie widzi możliwości zastosowania nich, łagodniejszych (wolnościowych, czyli nie związanych z ograniczeniem wolności) środków zapobiegawczych.

Adres

ul. 6 Sierpnia 74/2 | 90 - 646 Łódź